تشخیص بیماری از روی عنبیه چشم ، عنبیه شناسی ، ایریدولوژی

https://kheirandish.ir

از گذشته دور، همواره از علم عنبیه شناسی یا ایریدولوژی، با عنوان "پنجره روح" یاد می شد. اما هم چنان تعداد کمی از مردم علم عنبیه شناسی را می شناسند و به آن ایمان دارند. تجزیه و تحلیل دقیق از ساختار عنبیه و رنگدانه های آن، اطلاعاتی را در مورد فرد به پزشک ایریدولوژی می دهد که یافتن آن اطلاعات، از طریق روش های دیگر دشوار است،این اطلاعات به قدری با ارزش است که Iridology سزاوار تبدیل شدن به ابزاری جهت ارزیابی گسترده در هر دو زمینه سلامت جسمی و روانی است. عوامل زیادی وجود دارد که بر سلامتی و شخصیت انسان تأثیر می گذارد. بسیاری از این عوامل در عنبیه منعکس می شوند. اگر فرد از نزدیک به چشمان خود در یک آینه نگاه کند، متوجه می شود که عنبیه ها نیز مانند اثر انگشت، اثر زبان و صورت، مختلف بوده و هیچ کدام دقیقاً شبیه دیگری نیستند. در واقع طب سنتی، دقیقا از عضو هایی از بدن که شبیه یکدیگر نیستند، با عنوان علوم مختلفی نظیر عنبیه شناسی، چهره شناسی، زبان شناسی و ... اقدام به درمان بیماران کرده است. Iridology مبتنی بر مطالعه علمی قسمت رنگی چشم است. عنبیه همچون یک نقشه پر از اسرار است. علم ایریدولوژی بر اساس قیاس یکی از پیچیده ترین ساختارهای بافتی بدن است. با علامت گذاری بر روی نقشه مخصوص عنبیه شناسی می توان پی به شرایط فیزیولوژیکی بیمار، خطرات سلامتی روانی، چالش ها و یا نقاط قوت ارگان های مختلف و خصوصیات شخصیتی برد. پزشک عنبیه شناس از طریق عنبیه شناسی، می تواند با ارزیابی سیستم های مختلف بدن، از شرایط گذشته، حال و شرایط بالقوه سلامت آینده خود، آگاهی کسب کند. همچنین می تواند تمایلات ارثی شخصی که توسط تجمع سمی در قسمتهای مختلف بدن، ایجاد می شود را بیان کند.

 

 

عنبیه شناسی یا ایریدولوژی چیست؟

عنبیه شناسی روشی است که به وسیله آن پزشک یا ایریدولوژیست می تواند از علائم یا نشانه های موجود در عنبیه، وضعیت رفلکس ارگان ها و سیستم های مختلف بدن را بیان کند. این علائم نشانگر تصویری دقیق از تمامیت بدن است. چهار اصل که سنگ بنای عنبیه شناسی را تشکیل می دهند عبارتند از:

 

 1. وضعیت اعصاب
 2. وضعیت سیستم گردش خون و لنف
 3. وضعیت تغذیه و کیفیت استراحت
 4. وضعیت تنفس و حالت ذهنی
عنبیه شناسی چیست؟
 

 

اعتقاد اطبا سنتی، بر این اساس است که طبیعت با انتقال این اطلاعات به قسمت عنبیه چشم، بینش ارزشمندی از وضعیت حیاتی بدن برای ما فراهم کرده است. تحقیقات Iridology یا عنبیه شناسی نخستین بار در اروپا در سال 1670 آغاز شد؛ درست هنگامی که دکتر فیلیپوس ماینس مقاله ای منتشر کرد و در آن به توصیف چشم بیماران خود در هنگام بیمار شدن یا مجروح شدن پرداخت. او همچنین متوجه تغییراتی در چشم شد که با بهبودی بعدی همراه بود و توانست نقاطی از عنبیه را به قسمتهای خاصی از بدن پیوند دهد. وی سرانجام با مشاهده چشم، توانست مناطقی از بدن که نیاز به پشتیبانی دارند را پس از مطالعات فراوان بر ساختار عنبیه تشخیص دهد. از ایریدولوژی در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک ابزار تشخیصی، مورد استفاده قرار می گرفت، اما با کاهش درمان های طبیعی استفاده از عنبیه شناسی از سال 1910، کاهش یافت. امروزه روش های آزمایشگاهی که به جهت تشخیص بیماری مورد استفاده قرار می گیرند، پرهزینه، وقت گیر و اغلب اوقات برای بیمار ناراحت کننده و رنج آور است. با استفاده از ایریدولوژی که روشی ساده، بدون درد، اقتصادی و غیر تهاجمی است. در این روش نوین که راه جدیدی برای تصویربرداری از بدن است می توان پی به حالت درونی بیمار برد. ایریدولوژی به جای تشخیص علائم، با درک آسیب پذیری های ژنتیکی و الگوهای واکنشی، می تواند تعادل و محافظت از بیمار را شروع کند. عنبیه شناسی همچنین یک روش اقتصادی ساده برای یادگیری مراقبت از بدن ارائه می دهد. البته این امکانی است که از گذشته در اختیار پزشکان طب سنتی و پزشکان طب مدرن قرار گرفته و دلیلی بر نقض طب مدرن نیست. هدف اساسی عنبیه شناسی جلوگیری از فرآیندهای دژنراسیون جدی (آسیب جدی سلول و بافت) با ادغام حمایت های تغذیه ای، مکانیکی (کایروپراکتیک)، معنوی و عاطفی است. برخی از مزایای ایریدولوژی عبارتند از:

 1. آگاهی کلی در مورد سلامتی
 2. درک نحوه تعامل اندام ها
 3. آگاهی در مورد پیش فعال بودن یا تحت فشار بودن
 4. آشنایی با ساختار شیمیایی کلی بدن
 5. دانستن شرایط سیستم عصبی، گوارشی، دفع کننده، لنفاوی و آناتومی کلی بدن
_چشم عضوی است که مغز را به نمایش می کشد. چشم ها راه ورودی مغز هستند. از طریق تغییر رنگدانه ها و ساختار عنبیه، شرایط غیر طبیعی بافت های بدن آشکار می شود. در این شرایط تصاویری در چشم آشکار می شود که تجسمی دقیق از بدن در عنبیه چشم، به تصویر کشیده می شود و سلامتی و آسایش بدن را نمایان می کند. عنبیه شناسی موثرترین روش ارزیابی در جهان است. علم عنبیه شناسی که پزشک آن را به عنوان یک قضیه کلی در نظر می گیرد و بر این اعتقاد است که بشر باید آن را به عنوان یک مکمل مورد مطالعه قرار دهد. دلیل این اعتقادات و نظریات پزشکان این است که با معاینات به عمل آمده از چشم می توان به اختلالات موجود در بدن پی برد. آنها چشم را به عنوان عضوی در نظر دارند که سلامتی و بیماری فرد را به طور حتم از معاینه عنبیه می توان مشخص کرد. حتما تا به حال شنیده اید که از قدیم به چشم ها «آیینه ی درون» یا «دروازه های روح» می گویند ،حقیقت این اصطلاحات اکنون با گذشت زمان و ارتقای علمی در دنیا مشخص شده و در علم عنبیه شناسی از این واقعیت برای تشخیص بیماری ها و سلامتِی ذهنی و جسمی به بهترین نحو بهره می برند. پس در عنبیه شناسی از روی بخش رنگی چشم و تغییرات آن ،به تشخیص بیماری و اختلالات به راحتی دست پیدا می‌کنیم. عنبیه یا بخش رنگی چشم ،متشکل ازصدها هزار رشته هایی است که از مردمک تا لایه ی آخر قسمت رنگی به صورت شعاعی کشیده شده اند ،این فیبرها از بافت هم بندی ،ماهیچه ها و عصب ها تشکیل شده اند در هنگام جنینی این بخش چشم با اعصاب پاراسمپاتیک و سمپاتیک بدن رابطه ای شکل میگیرد و اینگونه چشم همچون صفحه ای میشود که از روی تغییرات عنبیه می توان پی به درون برد. به علم تشخیص بیماری ها و نارسایی ها از روی چشم، علم عنبیه شناسی می گویند.
 
تغییراتی که در عنبیه صورت میگیرد شامل: تغییر رنگ، تغییر اندازه ی مردمک، ایجاد لک ‌و خال، ایجاد دایره هایی دور آن یا وجود خطوط انقباضی می باشد. کارآمد ترین پاسخ در بالا بردن سطح سلامتی، می تواند در اجرای با هم هر دو روش تغذیه ای و تجزیه و تحلیل عنبیه باشد. علاوه بر تغذیه درمانی، روش های مختلف درمانی و طبیعی نیز می توانند در برنامه درمانی هر فرد قرار بگیرند. عنبیه شناسی اشاره عمیق و دقیقی بر روی انواع بیماری های ژنتیکی دارد. همه اشخاص ترکیب های خاصی از صفات جسمی را از خانواده خود به ارث می برند. بعضی از صفات رفتاری و اخلاقی، انواع بیماری های ژنتیکی و ریشه های آن را به طور معمول می توان از شجره خانوادگی و یا از روی بررسی صفات خانوادگی مشاهده کرد.

 

1 این صفات تا چه اندازه به طور خاص بر روی بدن اشخاص مختلف تاثیر می گذارد؟
2 آیا رژیم و شیوه زندگی برخی افراد تأثیر زیادی بر سرگذشت آن ها دارد؟
3 کدام جنبه های روحی و عاطفی بر سلامت جسمی ما تأثیر می گذارد؟
4

چرا هرچه پیرتر می شویم، مقاومت خود را نسبت به انواع بیماری ها از دست می دهیم؟

عنبیه شناسی با تمرکز بر علم و اصول طب سنتی و ژنتیک افراد، بسیاری از حدس و گمان ها را از این سؤالات برمی دارد. گذراندن زندگی بدون این اطلاعات مانند سفر بدون نقشه است. با انجام تست عنبیه شناسی و استفاده از علائم ژنتیکی و یا طرح موجود در عنبیه، می توان دریافت که اجزای بدن چقدر خوب یا بد در کنار هم قرار گرفته اند. با انجام تست عنبیه شناسی حتی می توان فهمید، آستانه تحمل بدن در برابر بیماری های مسری و غیر مسری تا چه حد است. حتی می توان به این موضوع پی برد که چه علائم و دلایلی باعث ایجاد بیماری های مختلف و نادر، در افراد مختلف می شود. از آنجایی که ممکن است بیماری های مختلف با علائم مشابه در بدن افراد بروز کنند، پس علم عنبیه شناسی با ساده ترین روش می تواند با توجه به طرح ها و نقوش موجود در عنبیه و با کمک علم عنبیه شناسی، بیماری شخص را تشخیص دهد. طب سنتی بر این عقیده است که تعداد کثیری از بیماری ها منشاء روحی و عاطفی دارند. با استفاده از دانش عنبیه شناسی، می توان به طور مؤثرتر به چالش های سلامتی نزدیک شد. با استفاده از این علم، هم چنین می توان تشخیص داد که چه کار هایی باید انجام بگیرد تا باعث مهار شدن بیماری ها و یا معالجه آن و یا عدم عود کردن آن شد.
 

دکترعنبیه شناسی در تهران

دکترعنبیه شناسی در تهران

پزشک عنبیه بیمار را برای تغییر بافت و همچنین ویژگی هایی مانند الگوهای خاص رنگدانه و ساختار استرومای نا منظم بررسی می کند. علائم و الگو ها با نمودار عنبیه مقایسه می شود تا نواحی عنبیه را با قسمت هایی از بدن مرتبط کند. نمودار های معمولی، عنبیه را به مناطق مختلف بدن تقسیم می کنند. به عنوان مثال، اگر عنبیه را به صورت ساعت در نظر بگیریم، ناحیه مربوط به کلیه در قسمت پایین عنبیه، درست قبل از ساعت 6 است. بین ارتباطات نمودار ما بین قسمت های مختلف بدن و قسمت های عنبیه تفاوت های جزئی وجود دارد. عنبیه دقیقا همان قسمت رنگی چشم است که مردمک را احاطه کرده و میزان نور وارد شده به چشم را کنترل می کند. این عنبیه است که موجب تنگ یا گشاد شدن مردمک چشم می شود. پزشکان ایریدولوژی، از عنبیه به عنوان ابزاری تشخیصی که به وسیله آن می توان مناطقی از سلامتی یا ضعف در سیستم های بدن را مشاهده کرد، استفاده می کنند. مناطق خاصی از عنبیه برای تطابق با اندام های خاص در نقشه عنبیه وجود دارد که علامت گذاری هایی مانند حلقه ها، لکه ها و تغییر رنگ ها را شامل می شود. طبق گفته ایریدولوژیست ها، ممکن است علائم بیماری یا مستعد ابتلا به بیماری بودن با نقشه عنبیه قابل مشاهده باشد. به گفته ایریدولوژیست ها ، جزئیات موجود در عنبیه نشان دهنده تغییر در بافت های اندام مربوط به بدن است. یک پزشک برجسته با نام برنارد جنسن، این گونه توضیح می دهد: "الیاف عصبی موجود در عنبیه، با نشان دادن یک رفلکس در فیزیولوژی بافت عنبیه در مکانی خاص، تغییر و اختلال در بافتی از بدن را نشان می دهد." تغییر قابل توجه در ظاهر عنبیه، در بسیاری از مطالعات رد شده است. به عنوان مثال، علائم حاد التهابی و التهاب های مزمن در بدن، ممکن است به ترتیب به درگیری، نگهداری یا بهبودی بافت های غیر قابل دسترس در بدن مربوط باشد. معاینه بینایی عنبیه یک بیمار از اولین فرصت های شما برای تشخیص است. نا هنجاری در عنبیه می تواند ناشی از تروما، عفونت، نئوپلاسم یا دلایل ژنتیکی باشد. تغییرات آیریس می توانند منعکس کننده بیماری های سیستمیک و شدید چشمی باشد. نقش پزشک عنبیه شناس سایر ویژگی هایی که ایریدولوژیست ها به دنبال آن هستند حلقه های انقباضی و Klumpenzellen بوده و ممکن است شرایط بهداشتی مختلف دیگری را نشان دهد. برخی از پزشکان عنبیه شناسی از یک رویکرد مستقیم بینایی حمایت می کنند. بررسی عنبیه در هنگام مراجعه به مطب، با استفاده از نور و بزرگنمایی یا تجزیه و تحلیل اسلایدهای عنبیه انجام می شود. البته برخی دیگر از پزشکان، از روش های تحلیل رایانه ای مانند طیف سنجی، مشاهده بافت 3 بعدی و پوشش پویای عنبیه، در مراحل مختلف سلامتی یا بیماری استفاده می کنند. صدور گواهینامه Iridology نیز برای پزشکان متخصص طب سنتی مانند اپتومتریست ها و چشم پزشکان مدرن و هم چنین متخصصان سلامتی قابل استفاده می باشد.

 

چرا ارزیابی ایریدولوژی و مدیریت سلامتی حائز اهمیت است؟

عاقلانه ترین راه برای حفظ سلامتی بیمار، شناخت و درک کامل بدن او است. وقتی انسان از بدن خود مراقبت می کند، پاداش او سلامتی است. سلامتی، احساس جوانی را به دنبال خواهد داشت. ارزیابی ایریدولوژی، نقش مهمی در سلامتی و تندرستی دارد. ارزیابی ایریدولوژی، اطلاعاتی در مورد سیگنال های بدن و نحوه پاسخگویی به این سیگنال ها می دهد. در این ارزیابی، قبل از ایجاد مشکلات جدی، می توان شرایط خاصی را مشخص کرد و به افراد این امکان را داد تا در برابر بسیاری از بیماری هایی که با زمینه ژنتیکی یا بیماری هایی که در مسیر زندگی به وجود می آید، پیشگیری های لازم را اجرایی کنند تا همیشه در حس جوانی و انرژی غوطه ور باشند. اگر از هر یک از علائم زیر رنج می برید، عنبیه شناسی ابزاری بسیار مؤثر برای کمک به شماست:

 1. یبوست
 2. میگرن
 3. بی خوابی
 4. التهاب های پوستی
 5. عفونت های مختلف در هر کدام از اعضای بدن
 6. آرتروز
 7. افسردگی
 8. کم انرژی بودن و ضعف و بی حالی
 9. اختلالات به وجود آمده در امر تخلیه و مشکلات مثانه و مجاری ادراری
 10. آسم و تنگی نفس
 11. آلرژی و حساسیت غذایی و فصلی
 12. مشکل معده و روده
 13. انواع سرماخوردگی و آنفولانزا
 14. خستگی های مزمن و تمام نشدنی
 15. تب یونجه
بزرگترین ویژگی و مزیت اصلی ایریدولوژی، نسبت به سایر انواع غربالگری های سلامت، این است که عنبیه پتانسیل ها و تمایلاتی را نشان می دهد که ممکن است در زندگی هر فردی به شکلی خاص رخ دهد. بنابراین، می توان به کمک دانش عنبیه شناسی، بیماری را ده ها سال قبل از ظاهر شدن، درمان کرد. اقدامات پیشگیرانه برای بهبود سلامتی و جلوگیری از بیماری های مختلف، تنها از عهده علم پر رمز و راز و جذاب عنبیه شناسی بر می آید. علم Iridology، با یکی از بنیادی ترین حقایق هنر های شفا بخش سر و کار دارد. در هنگام بحث در مورد علم شگفت انگیز عنبیه شناسی، ممکن است عده کثیری تکیه به این علم را با امکان خطای بالا بدانند؛ اما با این حال ممکن است در این علم نیز هم چون دیگر مهارت ها و علوم، خطا وجود داشته باشد؛ بنابراین درصدی خطا در این علم و تمام علوم وجود دارد. تشخیص نادرست در عنبیه شناسی، می تواند به علت واکنش های ناشی از اشعه ایکس، استفاده از مواد شوینده سولفات دار، مصرف مداوم داروهای شیمیایی و استفاده مداوم از غذاهای تصفیه شده و سنتز شده باشد. عوامل گفته شده در سطح فوق می تواند تشخیص را دچار خطا کند. عواملی که باعث خطا در تشخصص عنبیه شناس می شود تغییر در عادات زندگی، آلودگی های مختلف و افزایش استرس در زندگی مدرن حال حاضر، نیز می تواند علائم بیماری های مختلف را یکسان نشان دهد. با استناد به واقعیت های علم طب سنتی، بدیهی است که علائم بیماری به تنهایی در ارائه اطلاعات کافی به پزشک طب سنتی برای برنامه ریزی درمان مناسب بیمار، کافی نیست؛ پس به همراه داشتن سوابق بیماری در هنگام حضور در جلسه عنبیه شناسی بسیار حائز اهمیت است. هم چنین باید بدانیم که اثرات شفا بخش بودن در واقعیت، شامل یک برنامه یکپارچه و متعادل برای سلامت روح، تغذیه مناسب، گیاهان درمانی موثر، اسانس ها ، هومیوپاتی، کار، انرژی، استفاده از روغن های مناسب و ... است.
 

مزایای عنبیه شناسی

 1. بدون درد
 2. کم هزینه
 3. بدون تزریق ویا بدون استفاده از ابزارهای دردناک
 4. قدرت تشخیص بالا و اطلاعاتی قوی و قابل اطمینان
 5. کم خطر و بدون هیچگونه عوارض
 6. اطلاع از روند بهبودی و درمان
 7. سریع و آسان
 

سخن آخر

عنبیه شناسی یک راه بسیار آسان برای تشخیص بسیاری از بیماری هاست البته تسلط پزشک عنبیه شناس در این تشخیص بسیار مهم است.

 
 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha